• Informácie ŠI

Charakteristika školského internátu

Náš školský internát je súčasťou základnej školy, zabezpečujeme výchovu a vzdelávanie mimo vyučovania pre spravidla 36 detí od prípravného až po deviaty ročník a ubytovanie pre spravidla 30 – 36 detí vo veku od materskej školy až po deviaty ročník. Celkove máme v ŠI 3-6 výchovných skupín. Priemerný počet v jednotlivých  výchovných skupinách je priemerne 8-12 detí.

V našom školskom internáte (ďalej ŠI) poskytujeme:

• oddych a relaxáciu po ukončení školského vyučovania
          • podmienky na  kvalitnú prípravu detí na vyučovanie na nasledujúci deň
          • podporu tvorivosti detí na ich sebarealizáciu v pestrej záujmovej činnosti
          • vytvárame podmienky ku tvorbe priateľských vzťahov
          • v rehabilitačnej, reedukačnej a kompenzačnej činnosti vo vzťahu ku sluchovému postihnutiu a narušenej komunikačnej schopnosti (ďalej NKS) detí nadväzujeme na odbornú činnosť vykonávanú pedagógmi a odbornými zamestnancami.

K dispozícii máme herne, spoločenskú miestnosť, žiacku čitáreň, počítačové učebne, kuchynku, LEGO herňu, interaktívne učebne, psychomotorickú herňu, telocvičňu, posilňovňu, školské ihriská.

Areál školy tvorí školský dvor a školské ihriská (na loptové hry a atletiku) a detské ihrisko. .

V internáte sa nachádza 12 spální..

Pitný a stravovací režim detí  je zabezpečený v školskej jedálni s vlastnou kuchyňou.

Cieľ školského internátu vychádza z uvedeného strategického cieľa, ktorý je spoločný pre všetky organizačné súčasti školy.

PRIJATIE DO ŠKOLSKÉHO INTERNÁTU

V zmysle Vyhlášky MŠ SR č. 236/2009 Z. z. o školskom internáte účinnej od 01. 07. 2009 riaditeľka školy rozhoduje o prijatí dieťaťa alebo žiaka do školského internátu na príslušný školský rok na základe žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa .

V zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, §-u 117 je rodič povinný vopred do 20. dňa kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, za ktorý sa príspevok uhrádza, uhradiť mesačný príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s ubytovaním v školskom internáte.

Výška príspevku je stanovená v zmysle §-u 117 ods. 5 vo výške 14 % zo sumy životného minima pre jedno nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu. Suma sa upravuje vždy k septembru príslušného školského roka podľa aktuálne platnej legislatívy – zákon o životnom minime.

Riaditeľka školy rozhodne o odpustení poplatku za školský internát po predložení dokladu, že zákonný zástupca dieťaťa je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo  príspevkov k dávke v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu.

Pobyt v školskom internáte skončí:

ak o skončenie pobytu písomne požiada zákonný zástupca dieťaťa,
        ak dieťa alebo žiak prestali navštevovať tunajšiu ŠMŠ alebo ZŠ,
        ak zákonný zástupca nezaplatí v stanovenom termíne určený poplatok za internátny pobyt, ktorý pozostáva z príspevku za ubytovanie v internáte a poplatku za celodennú stravu.

Príprava na vyučovanie:

• uskutočňovanie prípravy na vyučovanie so súhlasom rodičov by malo prebiehať v učebniach skupinovou formou po ročníkoch, s individuálnym prístupom zamerať sa hlavne na vypracovanie písomných domácich úloh
          • upevňovanie a rozvoj návykov správneho a uvedomelého čítania, pri čítaní najviac pozornosti a individuálneho prístupu venujeme  pri čítaní s porozumením a práce s IKT
          • pravidelné plnenie školských  povinností
          • vedenie k samostatnosti pri práci na domácich úlohách
          • dbanie na poriadok a uloženie vecí na svojej lavici
          • učiť šetriť školský majetok, šetriť elektrickú energiu a vodu

Záujmové krúžky, výchovno-vzdelávacia činnosť a oddychové aktivity:

• popoludňajšie činnosti sú zamerané na sebarealizáciu detí v rámci záujmových krúžkov, výchovno-vzdelávacej činnosti a  oddychových činností
          • každý mesiac sa bude niesť v znamení prípravy na konkrétnu akciu, na ktorých sa budú podieľať všetky výchovné skupiny ŠI
          • po prebratí detí z vyučovania sa konajú komunikatívne chvíľky, kde sa vychovávateľ dozvie čo sa dialo počas dňa a zistí náladu detí, vhodne ich motivuje na poobedňajšiu činnosť
          • realizujeme pohybovú činnosť na školskom dvore a vychádzky do blízkeho okolia s cieľom spoznávania prírody a miestnych názvov častí regiónu ako aj mestských inštitúcií
          • časť činnosti ŠI zameriavame na športovú činnosť a hru v jej rôznych podobách ako neoddeliteľnú súčasť života detí školského veku
          • preferujeme čítanie vhodnej literatúry na podporu čítania s porozumením a rozvoj komunikačných kompetencií
          • pozeranie, počúvanie a dramatizácia rozprávok s dôrazom na ľudové a národné rozprávky.
          • rozvíjame špecifické schopnosti a talent detí v bohatej záujmovej činnosti, s prihliadnutím na to, aby si dokázalo každé dieťa vybrať nejaký záujmový krúžok.

Výchovno – vzdelávacia činnosť v ŠI j realizovaná v súlade so zákonom MŠ SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní, v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 236/2009 Z. z., Dohovoru  o právach dieťaťa zo 6.2. 1991 § 104 / 91 Z.z.,  podľa príslušných paragrafov Zákonníka práce týkajúcich sa bezpečnosti pri práci žiakov a zamestnancov, podľa pokynov nadriadených orgánov, školským poriadkom škôl, ktorých žiaci sú ubytovaní v ŠI, organizačnými pokynmi MŠVVaŠ  SR.

Dodatok  č.1

k Výchovnému programu ŠI zo dňa 01.09.2018  na školský rok 2022/2023 vyplývajúci zo Zákona č. 245/2008 Z .z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (§10,ods.3 a ods.4)

Školský internát

ako súčasť Spojenej školy internátnej,

Karola Supa 48, Lučenec

Výchovné skupiny v ŠI sa delia na základné skupiny a špecifické výchovné skupiny podľa režimu dňa v ŠI.

Zoznam pedagogických vychovávateľov a špecifikácia ich výchovno-vzdelávacej činnosti

Meno vychovávateľky

Výchovno-vzdelávacie činnosti

Čas trvania  Od –do