• Poslanie, vízia a hodnoty školy

Poslanie školy

Motto: „Som schopný dokázať veci robiť sám a aktívne sa stavať k životu.“

Zameriavame sa na rozvoj komunikačných schopností detí a žiakov, na rozvoj schopnosti učiť sa, podporujeme samostatnosť, objavujeme a rozvíjame individuálne danosti. Vytvárame prostredie, ktoré rozvíja dôveru vo vlastné schopnosti, vzájomnú spoluprácu a akceptovanie. Pripravujeme deti a žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou a sluchovým postihnutím na ich uplatnenie v budúcom osobnom aj pracovnom živote. Objavujeme a rozvíjame potenciál detí viacnásobne postihnutých a detí s autizmom.

Vízia školy – vyjadruje predstavu o tom, kam smerujeme:

„Škola pre teba a pre mňa“

Chceme vybudovať školu, ktorá stavia na prítomnosti a smeruje k budúcnosti. Školu, ktorá vytvára podmienky pre rozvoj detí a žiakov nielen v oblasti ich ťažkostí. Školu, ktorá súčasne rozvíja a mení nás všetkých, vrátane tých, ktorí nám pomáhajú a ktorí s nami spolupracujú.

Hodnoty, ktorým v našej škole veríme:

Integrácia do spoločnosti – usilujeme sa o to, aby deti a žiaci so zdravotným znevýhodnením rozvinuli svoje schopnosti a zručnosti a dokázali kompenzovať  svoje znevýhodnenie takým spôsobom, aby sa dokázali zaradiť do spoločnosti a prežiť spokojný osobný aj pracovný život.

Inovatívnosť– do výchovno-vzdelávacieho procesu vnášame nové prístupy a metódy, ktoré zodpovedajú súčasným trendom a vedeckým poznatkom, meníme tradičnú školu na školu modernú.

Individualita – rešpektujeme danosti každého dieťaťa, žiaka, jeho rozvoj a pokroky posudzujeme najmä vo vzťahu k nemu samotnému, hľadáme a rozvíjame jeho potenciál, usilujeme sa o individualizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu, poznávame sami seba – svoje silné aj slabé stránky.

Komunikácia– vzájomnou a otvorenou komunikáciou rozvíjame pozitívnu klímu školy a atmosféru dôvery a rešpektu, učíme sa tolerancii a kompromisom ako spôsobu predchádzania a riešenia konfliktov.

Empatia– aktívne počúvame jeden druhého, usilujeme sa chápať jeho postoj, problémy a prežívanie bez posudzujúceho hodnotenia

Spolupráca – pri vzájomnom rešpektovaní individuálnych daností podporujeme a rozvíjame vzájomnú spoluprácu, spoločne vytvárame akceptujúce a podporujúce prostredie, venujeme si pozornosť a pochopenie.