Prijímanie detí do ZŠ

Klasický zápis detí do prípravného alebo prvého ročníka, ako ho poznáte z bežných ZŠ, sa u nás nerealizuje. Po uzavretí podávania prihlášok si zvykneme pozývať rodičov s deťmi na spoločné stretnutie, aby sme sa spoznali (zvyčajne v mesiaci máj).

Sme škola pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Naši žiaci preberajú rovnaké učivo a používajú rovnaké učebnice ako na bežných školách.

Prijímame deti a žiakov, ktorí sa vzhľadom na svoje zdravotné znevýhodnenie nemôžu úspešne vzdelávať v bežnej ZŠ. V našej škole sa vzdelávajú deti s narušenou komunikačnou schopnosťou alebo so sluchovým postihnutím, v obidvoch prípadoch bez mentálneho postihnutia.

1. Aké sú podmienky prijatia?

Zákonný zástupca podá žiadosť o prijatie do školy, ktorú musia podpísať obaja rodičia. K žiadosti priloží odporúčanie k prijatiu do našej školy – bez tohto odporúčania nie je žiadosť kompletná a bude potrebné ju doplniť. Do prípravného alebo prvého ročníka prijímame deti, ktoré majú šesť rokov najneskôr 31. augusta kalendárneho roka.

1. Kde nájdeme žiadosť na prijatie?

Tlačivo si môžete vyzdvihnúť osobne v škole – v obidvoch budovách školy (K. Supa 48 – u sociálnej pracovníčky, Dr. Herza 6 – u zástupkyne riaditeľky školy). Dostupné je aj na webovej stránke školy v časti „Prijímanie detí a žiakov“. Môžete využiť aj elektronickú prihlášku (v tom prípade musíte osobitne doručiť aj odporúčanie k prijatiu vydané CPP).

1. Kde získame odporúčanie k prijatiu?

Odporúčanie vydáva Centrum poradenstva a prevencie  (CPP) po absolvovaní diagnostického vyšetrenia (psychologického, špeciálno-pedagogického, logopedického). V Lučenci sú tieto CPP:

• CPP na ulici M. Rázusa 25, č. t. 047/433 23 00
        • S CPP na Ulici Rádayho 1857/2, č. t. 0948/350 676, 0911 243 882 (potrebné vyšetrenia sú bez poplatku), toto CPP má v súčasnej dobe odborníkov aj na logopedické vyšetrenie, ktoré potrebujeme.

1. Platíme za vyšetrenie v CPP?

Nie. Tieto vyšetrenia sú v štátnom aj v súkromnom CPP bezplatné.

1. Aký je termín na podanie žiadosti o prijatie?

Žiadosť aj s odporúčaním (so správami) je potrebné podať do 15. mája – pre prijatie od septembra (týka sa prípravného a prvého ročníka). Do ostatných ročníkov sa môžu žiadosti podávať aj počas školského roka – prijatie sa rieši na základe odporúčania a voľných miest.

1. Ako máme postupovať, ak do 15. mája nemáme ešte odporúčanie k prijatiu do vašej školy (do prípravného alebo prvého ročníka)?

V každom prípade si do tohto dátumu podajte žiadosť o prijatie dieťaťa. Ak nemáte ešte odporúčanie k prijatiu od CPP, k žiadosti priložte Informovaný súhlas zákonného zástupcu. Na základe tohto súhlasu sa budeme kontaktovať s príslušným CPP a overíme si, či Vaše dieťa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby má a či bude mať odporúčanie k prijatiu do našej školy.

1. Ako žiadosť doručíme do školy?

Žiadosť môžete doručiť osobne (K. Supa 48 alebo Dr. Herza 6), môžete ju poslať poštou na adresu Spojená škola internátna, Karola Supa 48, 984 03 Lučenec alebo ju môžete poslať e-mailom: zsisplc@pobox.sk . Elektronicky podanú žiadosť si sami stiahneme. Žiadosť posielajte kompletnú (tzn. žiadosť o prijatie, správy z vyšetrenia z CPP s odporúčaním alebo Informovaný súhlas zákonného zástupcu podľa bodu 6). Podklady k elektronickej žiadosti je potrebné doručiť iným spôsobom (poštou, osobne).

1. Čo sa stane, ak žiadosť do prípravného alebo prvého ročníka nebude do 15. mája kompletná (bude chýbať niektorá časť)?

Nebude možné vydať Rozhodnutie o prijatí dieťaťa do školy. V prípade, ak sa naplnia kapacity školy, vydá riaditeľka školy Rozhodnutie o neprijatí dieťaťa. Ak budú aj po tomto termíne voľné miesta a zákonný zástupca doručí chýbajúce podklady, môže byť dieťa prijaté aj po tomto termíne.

1. Aké sú kritériá pre prijatie?

Pri rozhodovaní o prijatí sa do úvahy berie:

• počet voľných miest v ročníku,
        • splnenie podmienky zdravotného znevýhodnenia (do základnej školy sa neprijímajú deti bez zdravotného znevýhodnenia ani deti s mentálnym postihnutím, iba deti s narušenou komunikačnou schopnosťou alebo so sluchovým postihnutím ako hlavným problémom),
        • charakter a miera ťažkostí dieťaťa,
        • dátum podania žiadosti, resp. kompletnej žiadosti.

1. Kedy dostaneme rozhodnutie o prijatí alebo o neprijatí?

Rozhodnutie vydá riaditeľka školy do 15. júna (prípravný, prvý ročník). V prípade žiadostí podaných počas školského roku vydáva riaditeľka školy rozhodnutia priebežne. Zákonní zástupcovia prijatých detí budú telefonicky vyzvaní k osobnému stretnutiu (bez dieťaťa) za účelom vypísania ďalšej dokumentácie.

1. Kde získame ďalšie informácie?

Ďalšie informácie môžete získať po telefonickom dohovore aj osobne – v budove na ulici Karola Supa 48 (č. t. 047/433 14 59), kde je riaditeľstvo školy, alebo v budove na ulici Dr. Herza 6 (č. t. 047/43 252 68), kde Vám informácie poskytne zástupkyňa riaditeľky školy.

1. Keď sme si podali žiadosť o prijatie, musíme ísť s dieťaťom, ktoré má šesť rokov, na zápis do bežnej školy?

Áno, odporúčame Vám aspoň informatívne absolvovať zápis na bežnej (kmeňovej) základnej škole. Je to dôležité najmä vzhľadom na rovnaký termín prijímacieho konania a obmedzené kapacity našej školy. Na zápise vopred informujte kmeňovú školu, že máte podanú žiadosť o prijatie do našej školy. Je potrebné, aby kmeňová škola s Vaším dieťaťom počítala, kým od nás dostanete Rozhodnutie o prijatí. Môže sa stať, že Vaše dieťa k nám nebude prijaté z dôvodu nedostatku voľných miest alebo z dôvodu, že nebude mať odporúčanie k prijatiu.

1. Máte dve budovy školy. Kde sú prípravné a prvé ročníky?

Prípravné a prvé ročníky sa zvyčajne nachádzajú v budove na ulici Dr. Herza 6. Ale sú školské roky, kedy otvárame jednu z týchto tried aj v budove na ulici Karola Supa 48.

Elektronická prihláška

Žiadosť o prijatie