• Akcie

    • Mešačné aktivity 2019/2020

     Zábavné popoludnie

     Dňa 30.1.2020 sme si pre deti školského internátu pripravili zábavné popoludnie kde si preskúšali svoje orientačné schopnosti, svoje vedomosti a svoju schopnosť prísť na povolanie postáv. Mladšie deti internátu mali pripravené rôzne zábavné hry, ktoré boli použité na predchádzajúcej akcií školského klubu detí. Akcia bola pre deti zaujímavá, overila ich schopnosti a znalosti. Každé dieťa si našlo aktivitu v ktorej sa cítilo spokojne a nápomocne, keďže v každej aktivite pracovali skupinovo.  

      

     Popoludnie plné hier

     Keďže sa už neúprosne blíži čas polročného vysvedčenia a každý deň sa žiacke hlávky skláňajú nad nejednou písomkou či testom,  inak tomu nie je ani v našej škole. Pripravili sme preto našim deťom popoludnie plné hier, súťaží ale hlavne zábavy. V stredu  22.1. 2020 o 14:00 hodine sa naša spoločenská miestnosť premenila na miesto plné smiechu a radosti z víťazstva. Deti zaujali všetky hry a dokonca si niektoré zahrali aj viackrát. Pravidlá boli jednoduché a pani vychovávateľky dozerali nato, aby sa poctivo dodržiavali. Najobľúbenejšou hrou boli farebné loptičky padajúce po vytiahnutí paličky do krabice. Pretože išlo najmä o zábavu, víťazmi boli všetci. A na záver nechýbala sladká odmena.

      

      

     Mikuláš  6.12.2019

     Tak ako každý rok aj v tomto roku sme privítali Mikuláša so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom. Deti už netrpezlivo očakávali jeho príchod, najmä tí najmenší , ktorý ho milo prekvapili riekankami a pesničkami. On ich obdaroval  plnými balíčkami. Aj väčšie deti ho čakali kvôli sladkej odmene. Mikulášovi tak rýchlo ubehol čas v našej škole, že odchádzal až kolo obeda obdarovať ďalšie deti.
     Rozlúčil sa s deťmi,  s vetou: „ O rok znova prídem!“
     Touto cestou sa chceme poďakovať študentom SošPg a pánovi prof.P.Paulovičovi.

      

      

     Imatrikulácia 2019

     Dňa 2. októbra 2019 sa v spoločenskej miestnosti školy konala slávnostná imatrikulácia. Aby sa noví žiaci stali plnohodnotnými vzornými žiakmi a žiačkami, museli splniť niekoľko disciplín. Disciplíny boli športového charakteru  - triafanie loptičiek do kužeľov, slalom na podložke, hra s balónmi; boli zamerané aj na jemnú motoriku – triedenie korálok; a žiaci si tiež potrápili hlavičky hádankami. Po absolvovaní všetkých disciplín zložili imatrikulačný sľub a boli pasovaní za právoplatných vzorných žiakov a žiačky našej školy. Prehlásili, že sa budú svedomito učiť, slušne sa správať, dbať na čistotu, pomáhať spolužiakom a vážiť si pani učiteľky a pani vychovávateľky. Svoj sľub potvrdili podpísaním sa imatrikulačný plagát. Na záver žiakov čakala sladká odmena v podobe koláčikov a cukríkov a na pamiatku dostali pasovací dekrét a odznaky v tvare lôpt a smajlíkov.

      

     Terakotova výstava

     Dňa 18.09.2019 deti ŠI navštívili počas výchovnej činnosti kultúrne pamiatky mesta Lučenec. V synagóge absolvovali výstavu: Terakotová armáda, ktorá je odkazom prvého cisára a patrí medzi 8. div sveta. Deti zaujali sochy vojska, ako aj dokument o ich výrobe.

      

     _____________________________________________________________________________________________________

     Mesačné aktivity 2018/2019

     Priehrada Ľadovo

     Známky sú už zakrúžkované, blíži sa koniec školského roka a tak deti trávia viac času mimo školských lavíc, než za nimi. Popoludní sa snažíme deťom vyplniť voľné chvíle. Keďže nám to počasie dovoľuje, chodíme sa kúpať na miestne kúpalisko a absolvovali sme aj malú pešiu túru na Ľadovo. Areál je zrekonštruovaný a doplnený o detské ihrisko či pingpongové stoly, čo sme využili a perfektne sme sa zabavili, či už stolným tenisom alebo hrami na ihrisku.

      

     Deň detí

     1.6. bol Deň detí a tak sme si v pondelok, 3.6., pre naše deti na škole pripravili hravé popoludnie plné zábavy. Deti sme rozdelili do zmiešaných skupín a po skupinách prechádzali cez vopred pripravené stanovištia. Museli prejsť od štartu k cieľu len po „kryhách“, absolvovať slalom a navliekať odev na stoličku či bežať štafetový beh s kamarátovými botaskami. Na záver bola pre deti pripravená opekačka, avšak pred ňou ešte absolvovali štafetový beh a plnili rôzne úlohy. Napokon na školskom dvore si opekali špekačky a vedúca výchovy ich odmenila studenou sladkosťou. Nanuk v tej horúčave ocenilo naozaj každé dieťa.

      

     Tradícia veľkej noci

     Od 18. apríla na Zelený štvrtok začali nie len veľkonočné prázdniny, ale aj sviatok Veľkej noci a oslavy s ňou spojené. Aj na našej škole sme si chceli pripomenúť zvyky a tradície Veľkej noci a tak sme v utorok (16.4.) po vyučovaní pripravili pre deti hravé popoludnie, počas ktorého sme si pripomenuli niektoré tradície. Akciu sme zahájili krátkou ukážkou tradičnej šibačky a oblievačky, kedy junák vlastnoručne vyrobeným korbáčom z prútia vyšibal a vodou vyoblieval dievčinu, aj s krátkou veršovačkou a ona mu ako výslužku dala maľované vajíčka.

     Potom sme chvíľu s deťmi diskutovali o Veľkej noci, ako ju doma oslavujú, aké tradície majú. Je vidieť, že niektoré zvyky sa udržiavajú aj po generácie. Potom v tvorivých dielňach deti po skupinkách vyrábali vlastné korbáče s vopred nachystaných prútikov, vyzdobili ich podľa vlastnej fantázie rôznymi farebnými stuhami. Ďalšia skupinka zas maľovala vyfúknuté vajíčka, či inak ozdobovali aj polystirénové makety. Všetky výtvory, ako korbáče, tak aj maľované vajíčka boli jedinečné a deti preukázali zmysel pre tvorivosť.

     Napokon sme sa spoločne naučili niektoré z veľkonočných riekaniek, ako napríklad:

     Šibi ryby, šibi ryby,

     kus koláča od korbáča,

     mne postačí máličko,

     maľované vajíčko. 

      

      

     Karneval

     Pre mladších žiakov nižších ročníkov sme si aj tento rok pripravili karneval, na ktorý sa každý rok veľmi tešia. Deti si z domu podonášali rozmanité masky a tie, ktoré náhodou nemali, si požičali prevleky na škole. Medzi maskami sme našli policajtov, lesníkov, doktorov, ale aj kúzelné víly či iné rozprávkové bytosti. Fantázii pri maskách sa medze nekládli a tak boli naozaj pestré. Deti sa z chuti zabavili a strávili sme spolu príjemné popoludnie plné hier, aktivít a súťaží. Akciu zastrešili dvaja veselí klauni, ktorí nenechali nikoho bez smiechu.

      

     Výlet do Košíc

     21.11. na Slovensku prebiehalo celoštátne testovanie piatakov, kvôli ktorému bolo na našej škole riaditeľské voľno, aby mali žiaci čo možno najideálnejšie podmienky na prácu a nič ich nerozptyľovalo. Internát však ostal v prevádzke a tak sme sa rozhodli s deťmi vycestovať na výlet. Do oka nám padli Košice a aby sme všetko s prehľadom stíhali, deti mali budíček o čosi skôr, než po iné dni, no vôbec im to nevadilo a už o 7:15 sme boli všetci pripravení na odchod. Vonku bolo typické novembrovo upršané počasie, ale na eláne nám to neubralo. Cesta na stanicu nám ubehla a vlak našťastie tiež nemeškal. O ôsmej sme už sedeli v Coupé a výlet mohol začať. Cesta vlakom z Lučenca do Košíc síce trvala 2,5 hodiny, ale každý si krátil čas po svojom. Niektorí horlivo debatovali, iní počúvali hudbu či len tak mlčky pozerali von oknom a obdivovali krásy slovenskej krajiny. Po vystúpení na stanici v Košiciach naše kroky zamierili krížom cez nádherne zrekonštruovaný a udržiavaný mestský park rovno do historického centra, kde sme sa nechali uniesť historickou budovou Štátneho divadla Košice postaveného už v roku 1899, a náš obdiv mal aj Dóm svätej Alžbety, ako najväčší kostol na Slovensku. Po prechádzke historickou časťou mesta sme zamierili k Slovenskému technickému múzeu, ktoré dokumentuje vývoj vedy a techniky na území Slovenska. Jeho expozícia je rozsiahla, my sme sa zamerali ale na expozíciu, ktorú sme si mohli aj vyskúšať. Deti si na rôznych stanovištiach mohli vyskúšať princípy fyziky, zahrať sa na malých vedátorov a trochu experimentovať. Vyskúšali sme si pôsobenie magnetických pólov, či rôzne optické ilúzie a otestovali sme aj svoje reflexy. Ani sme nevedeli ako a hodina, ktorú sme vnútri mohli stráviť, ubehla. Zvyšok dňa sme zavŕšili v Auparku a o 15:30 sme už sedeli vo vlaku na spiatočnej ceste do Lučenca. Aj keď s určitým meškaním vlaku, ale o 18:45 sme šťastlivo dorazili plní zážitkov na internát.

      

     Zdravá výživa

     16.10. je celosvetový deň zdravej výživy. Často zabúdame na to ako si nastaviť zdraviu prospešný jedálniček či čo prospešné spraviť pre svoje zdravie. Spolu s deťmi sme diskutovali na tému zdravej výživy a zdravého životného štýlu a bolo vidieť, že deti vedia, čo je pre ne dobré. V diskusii vyzdvihli dôležitosť prísunu čerstvej zeleniny a ovocia, ako aj dostatok vlákniny. Hovorili sme o prospešnosti pohybu a športovania. Deti radi behajú vonku s kamarátmi, bicyklujú sa, korčuľujú, v zime zas vymenia bicykle a kolieskové korčule za lyže, sánky či korčule. Aby neostalo len pri slovách, deti si pomlsali na smoothie nápoji či chutných malých bio jabĺčkach bez akéhokoľvek chemického postreku a boli naozaj skvelé.

      

     Moja trieda varí lepšie ako tvoja

     Dňa 7.11. sme pokračovali v akcií Moja trieda varí lepšie ako tvoja, ktorá mala v jej prvom ročníku veľký úspech. Deti boli rozdelené do dvoch skupín a ich úlohou bolo navariť podľa pokynov rozličné jedlá. V tomto roku sme si vybrali recepty na Halušky a Makové šúľance. Obe jedlá boli chutné a deti sa mohli priučiť k tradičným receptom slovenskej kuchyne. Okrem varenia sa deti zabavili aj pri rozličných súťažiach – so zaviazanými očami si otestovali chuťové poháriky pri určovaní rozmanitých chutí, sladkých či kyslých. Zručnosť pri čistení jabĺk sa ukázala v súťaži o najdlhšiu šupku.

      

      

      

     Haloween

     S blížiacim sa novembrom sa pomaly všetci pripravujú na Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Avšak každá krajina má svoje špecifické tradície a zvyky. V priebehu dňa sme sa rozprávali o zvykoch na Slovensku ale aj v zahraničí a okrem iných, sme si spomenuli aj komerčne asi najznámejší – Halloween.

     Deti z domu doniesli rôzne tekvice, malé aj veľké, rôzne tvarované a dňa 25.10. sme na internáte vo večerných hodinách pripravili všetko potrebné a zábava mohla začať.

     Z tekvíc sme vyrezávali rôzne strašidlá a deti sa prezliekli aj do halloweenskych kostýmov. Deťom sa akcia nesmierne páčila o čom sa môžete presvedčiť aj na priložených fotografiách.

      

      

      

     Imatrikulácia 2018

     V stredu, 3. októbra 2018 sme počas slávnostnej imatrikulácie privítali nové deti v našej škole. Konala sa v telocvični. Na deti čakali rôzne súťažné disciplíny. Museli prejsť tunelom, streleckú mušku si overili hádzaním kruhov na kužele, hlavičky si potrápili skladaním puzzle a vyskúšali si aké je to poskladať čo najvyšší a najstabilnejší hrad z geometrických tvarov. Po absolvovaní všetkých disciplín deti zložili imatrikulačný sľub, že sa budú usilovne učiť a slušne sa správať, a boli pasované za právoplatných žiakov našej školy. Na znak, že budú imatrikulačný sľub dodržiavať a riadiť sa ním, potvrdili listinu so sľubom odtlačkom prsta a svojím podpisom. Na záver bolo pre deti pripravené sladké občerstvenie a diskotéka so súťažami, ako napríklad molekuly. Na pamiatku deti dostali odznaky v tvare smajlíkov.

     Novým, ale aj ostatným deťom želáme v tomto školskom roku veľa úspechov, ale aj zábavy a nových priateľstiev.

      

      

  • Kontakty

   • Spojená škola internátna
   • zsisplc@pobox.sk, cspplc@centrum.sk - CŠPP, lhricova.ssilc@gmail.com - PhDr. Lenka Hricová riaditeľka školy
   • +421 047/451 18 55 - riaditeľka školy 047/ 433 14 59 - vrátnica, ul. Karola Supa 0911 941 273 - CŠPP 047/ 432 52 68 - Dr. Herza 6
   • Ul. Karola Supa 48 984 03 Lučenec Dr. Herza 6 984 01 Lučenec (vysunuté pracovisko)
 • Fotogaléria

  • Aj keď sme sa nemohli stretávať, nezabudli sme na Vás - Dr. Herza
  • Rozlúčka - motýliky
  • Športové popoludnie motýliky
  • Motýliky doma
  • Deň otcov - Dr. Herza
  • Opäť v škole - Dr. Herza
  • Sovičky v parku
  • Takto doma pomáhame
  • Pre mamičky - 3.A -Dr. Herza
  • Ako sme v ŠKD Dr.Herza zvládli Deň Zeme počas karantény
  • Sovičky sa učia a objavujú
  • Učíme sa doma, Dr. Herza - P. C