• Zmeny od 25. januára 2022 – karanténa a izolácia z dôvodu ochorenia Covid-19

Pozitívny žiak – izolácia:

1. Rodič bezodkladne nahlási pozitivitu svojho dieťaťa triednemu učiteľovi.
          2. Rodič kontaktuje detského lekára a ďalej sa riadi jeho pokynmi. Lekár určí nástup do školy.
          3. Minimálna doba izolácie je 5 dní (posledných 24 hodín nesmie byť žiadny príznak ochorenia).

Príznaky ochorenia Covid-19:

• zvýšená telesná teplota nad 37,0°C,
          • kašeľ,
          • nočné potenie,
          • únava,
          • bolesti hrdla, bolesti hlavy,
          • dýchavičnosť,
          • strata chuti, strata čuchu,
          • črevní a zažívacie problémy,
          • pocit upchatého nosa.

Úzky kontakt – karanténa:

• Do karantény idú žiaci v úzkom kontakte. Rodič kontaktuje lekára (pediatra).
          • Úzky kontakt – kontakt s osobou pozitívnou na Covid-19 ak pri tom nemali prekryté horné dýchacie cesty respirátorom typu FFP2 (a vyššie) a osoby:
          • boli v priamom fyzickom kontakte alebo
          • boli od seba menej ako 2m dlhšie ako 5 minút alebo
          • boli v interiéri alebo inom uzatvorenom priestore dlhšie ako 5 minút alebo
          • cestovali spolu dopravným prostriedkom dlhšie ako 5 minút.
          • Úzky kontakt sa počíta 2 dni pred odberom pozitívnej vzorky.

Trvanie karantény:

• Karanténa trvá 5 dní.
          • Ak 24 hodín pred ukončením nemal žiak žiadne príznaky a výsledok samotestu bol negatívny, môže žiak ísť 6. deň do školy. Pri návrate musí doniesť Vyhlásenie o bezpríznakovosti (príp. ho rodič vypíše na vrátnici alebo pri vchode do školy).
          • Ďalších 5 dní dôrazne odporúčame týmto žiakom, aby nosili respirátor typu FFP2 a nezúčastňovali sa mimoškolských aktivít, príp. nenavštevovali ranný ŠKD.
          • Záujem o samotesty sa písomne nahlasuje triednym učiteľom a škola ich v určených termínoch preberá na Okresnom úrade v Banskej Bystrici.

Uplatnenie výnimky z karantény:

• Žiak, ktorý má výnimku z karantény, nemusí byť v karanténe a platí pre neho povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom FFP2 po dobu 7 dní. V prípade, ak škola realizuje kombinované vyučovanie, sa môže zúčastniť vyučovania.
          • Podmienkou pre uplatnenie výnimky v škole je vypísanie tlačiva Výnimka z karantény (dostanete na vrátnici školy alebo od triedneho učiteľa). Žiadame rodičov, ktorí chcú túto výnimku uplatniť, aby do 03. 02. 2022 toto tlačivo vypísali. Pre školu je to informácia o možnostiach ako zabezpečiť vyučovanie pri výskytu ochorenia (s ohľadom na personálne možnosti – chorí zamestnanci).
          • Ak sa u tohto žiaka počas tejto doby vyskytnú príznaky ochorenia Covid-19, žiak odchádza do karantény a rodič kontaktuje lekára (pediatra).
          • Výnimku z karantény si môže uplatniť osoba:
            • kompletne očkovaná aj s posilňovacou dávkou,
            • s dvomi dávkami vakcíny ak od druhej dávky neuplynulo viac ako 9 mesiacov, alebo od podania jednodávkovej vakcíny neuplynulo viac ako 9 mesiacov,
            • aspoň 14 dní po aplikácii 1. dávky vakcíny ak bola podaná v čase do 180 dní od prekonania ochorenia Covid-19, ale nie je to viac ako 9 mesiacov po aplikácii dávky,
            • ktorá prekonala ochorenie Covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami (a o prekonaní má doklad).