• Hvezdáreň - Rimavská Sobota

• V mesiaci október sa žiaci tretích, štvrtých a piatych ročníkov zúčastnili exkurzie vo hvezdárni v Rimavskej Sobote.

Naša púť sa začala premietaním v sále o Slnečnej sústave. Videli sme naše planéty a Mesiac. Porozprávali sme sa o význame Slnka pre život na Zemi. Tiež sme pozorovali Mesiac, jeho pohyb a jednotlivé fázy. V závere sme si pozreli vtipný dokument o kozmonautoch vo vesmíre.

Naša exkurzia pokračovala pozorovaním Slnka ďalekohľadmi, kde nám lektorka pútavo vysvetlila, čo všetko môžeme vidieť na Slnku.

Dúfame, že exkurzia uspokojila zvedavosť našich žiakov a obohatila ich o nové zážitky a poznatky o vesmíre.

• Naše telo

• Dňa 21.11.2018 nás navštívili študentky strednej zdravotnej školy a v rámci témy Moje telo nám hravou formou ukázali ako fungujú naše orgány.

• Moja trieda varí lepšie ako tvoja

• Dňa 7.11. sme pokračovali v akcií Moja trieda varí lepšie ako tvoja, ktorá mala v jej prvom ročníku veľký úspech. Deti boli rozdelené do dvoch skupín a ich úlohou bolo navariť podľa pokynov rozličné jedlá. V tomto roku sme si vybrali recepty na Halušky a Makové šúľance. Obe jedlá boli chutné a deti sa mohli priučiť k tradičným receptom slovenskej kuchyne. Okrem varenia sa deti zabavili aj pri rozličných súťažiach – so zaviazanými očami si otestovali chuťové poháriky pri určovaní rozmanitých chutí, sladkých či kyslých. Zručnosť pri čistení jabĺk sa ukázala v súťaži o najdlhšiu šupku.

• Haloween

• S blížiacim sa novembrom sa pomaly všetci pripravujú na Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Avšak každá krajina má svoje špecifické tradície a zvyky. V priebehu dňa sme sa rozprávali o zvykoch na Slovensku ale aj v zahraničí a okrem iných, sme si spomenuli aj komerčne asi najznámejší – Halloween.

Deti z domu doniesli rôzne tekvice, malé aj veľké, rôzne tvarované a dňa 25.10. sme na internáte vo večerných hodinách pripravili všetko potrebné a zábava mohla začať.

Z tekvíc sme vyrezávali rôzne strašidlá a deti sa prezliekli aj do halloweenskych kostýmov. Deťom sa akcia nesmierne páčila o čom sa môžete presvedčiť aj na priložených fotografiách.

• Imatrikulácia 2018

• V stredu, 3. októbra 2018 sme počas slávnostnej imatrikulácie privítali nové deti v našej škole. Konala sa v telocvični. Na deti čakali rôzne súťažné disciplíny. Museli prejsť tunelom, streleckú mušku si overili hádzaním kruhov na kužele, hlavičky si potrápili skladaním puzzle a vyskúšali si aké je to poskladať čo najvyšší a najstabilnejší hrad z geometrických tvarov. Po absolvovaní všetkých disciplín deti zložili imatrikulačný sľub, že sa budú usilovne učiť a slušne sa správať, a boli pasované za právoplatných žiakov našej školy. Na znak, že budú imatrikulačný sľub dodržiavať a riadiť sa ním, potvrdili listinu so sľubom odtlačkom prsta a svojím podpisom. Na záver bolo pre deti pripravené sladké občerstvenie a diskotéka so súťažami, ako napríklad molekuly. Na pamiatku deti dostali odznaky v tvare smajlíkov.

Novým, ale aj ostatným deťom želáme v tomto školskom roku veľa úspechov, ale aj zábavy a nových priateľstiev.

• Mesiac úcty k starším

• Pri príležitosti tohto sviatku sme s našimi deťmi  dňa 18.10.2018 a 24.10.2018 navštívili našich starších spoluobčanov v DSS Libertas. Pripravili sme si pre nich pestrý kultúrny program- plný básní, piesní a tancov. Na pomoc s programom  nám prišli aj dievčatá z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci. Spoločne sme vytvorili pre starké  a starkých príjemné kultúrne dopoludnie. Po skončení programu sme navštívili  na izbách bezvládnych a ležiacich. Aj im  dobre padlo vrúcne objatie a malá pozornosť v podobe medovníčka,  či krepového kvietka.

Druháci, tak ako už je u nás zvykom, upiekli sladké medovníčky a naši najmenší z prípraviek vyrobili nádherné kvietky na znak úcty a vďaky.

Touto cestou sa chceme  poďakovať všetkým kolegyniam a deťom  za spoluprácu.

Egedová, Kulišiaková

• HALLOWEEN

• Dňa 25.10.2018 sme na našej škole uskutočnili  sprievod mestom . V poobedňajších hodinách vyrazili do ulíc strašidelné masky, ktoré potešili okoloidúcich, ale aj zamestnancov obchodov. Za naše malé a milé strašenie sme dostali aj sladkosti.

Ďakujeme všetkým rodičom za zaobstaranie strašidelných masiek a kolegyniam za výbornú a ,,strašidelnú“ spoluprácu.

Hilšerová, Egedová