• Milí kolegovia,

viem, že očakávate „rozhodné slovo“, ktoré odpovie na otázky „Ako to bude ďalej? Čo bude od budúceho týždňa?“ Chápem to. Aj ja mám túto potrebu a celá táto neistota a meniace sa pravidlá ma už, podobne ako Vás, unavuje.

Veľmi rada by som Vám dala odpoveď, avšak obávam sa, že to, vzhľadom na množstvo nejasností a rôzne dostupných dát, nie je celkom možné. Pokúsim sa Vám preto vypichnúť nejaké pravidlá z tých, ktoré sú mi známe.

Odporúčala by som Vám pozrieť si COVID automat, o ktorom sa v posledných dňoch viac diskutuje - najmä v súvislosti s testovaním. K tomu sa viaže aj platná Vyhláška ÚVZ (v týchto dňoch by mala vyjsť ďalšia) a tiež Uznesenie vlády.

COVID automat Vám prikladám – zvýraznila som v ňom najmä časti, ktoré súvisia s testovaním. Môžete si pozrieť, čo všetko je podľa konkrétnej regionálnej fázy podmienené platným negatívnym testom (dĺžka jeho platnosti je v predposlednom riadku dlhej tabuľky).

Vyzerá to tak, že bez negatívneho testu bude obmedzený voľný pohyb, prístup do obchodov (okrem tých, ktoré bežia aj teraz – potraviny, drogérie...), nebudeme môcť sadnúť si na kávičku na terasu, ísť do múzea, do kina, na bohoslužbu, niekde sa ubytovať, lyžovať sa (ak to samozrejme snehové podmienky umožnia)...

Školy

Čo sa týka detí a žiakov – MŠ a prvý stupeň nemajú povinnosť sa testovať (ani naši, ani bežná škola). Naši žiaci nemajú túto povinnosť vôbec – je to teda o kvalitnej komunikácii s rodičmi (najmä o tej Vašej). Bolo by fajn, keby nám rodičia pomohli vytvoriť bezpečné prostredie v škole a škôlke, aby sme potom mohli bez prerušenia fungovať. Ak sa budeme zatvárať (celá škola alebo len niektoré triedy), tak to zasa bude ovplyvňovať aj ich, pretože budú mať deti doma. U detí ubytovaných na internátoch je to  ešte dôležitejšie – ak to tu neustriehneme, zatvorí sa nám celá škola. Pre ubytovacie zariadenia napr. platí v I., II. a III. stupni varovania vstup s testom. Preto s rodičmi treba komunikovať a vysvetľovať im, že je dôležité, aby mali negatívny výsledok testu (navyše, pravdepodobne sa tí, ktorí budú chodiť do roboty, testovať budú musieť). Myslím, že staršie deti (internátnici, druhostupniari) by to zvládli tiež. Verím, že väčšina rodičov to pochopí.

Zamestnanci sa zúčastňujú regionálneho testovania, aby mohli pokračovať v prezenčnom vyučovaní – podľa podmienok Uznesenia vlády musíte mať negatívny výsledok testu, aby ste mohli nastúpiť do roboty a testovať sa podľa platnosti testu podľa COVID automatu (ten predposledný riadok tabuľky).

V škole MOM zriaďovať nebudeme. Prosím, aby ste si pretestovanie zabezpečovali individuálne. Ak by bola možnosť v niektorej škole alebo inak, dáme Vám vedieť.

Verím, že to zvládneme a čoskoro sa stretneme v škole. Predsa len sa nám všetkým pracuje lepšie „zoči-voči“ ako štýl „ja a monitor“ J.

Odporúčam Vám ešte sledovať správy – aspoň školstvo, aby ste boli v obraze, pretože situácia a pokyny sa niekedy menia vo vysoko operatívnom štýle.

Dúfam, že aj naďalej sa budeme držať a ostaneme zdraví. Podľa mojich informácií sa zatiaľ držíme úžasne (aj sme sa od septembra držali) a až na nejaké výnimky sme fungovali bez obmedzení.

Tak nám všetkým držím palce a pevne verím, že deň, kedy znova ožijú priestory školy, je blízko.

Ďakujem Vám za prácu, ktorú v týchto ťažkých časoch robíte.

Lenka Hricová

Lučenec, 1. 2. 2021