• Informácie

• základná škola = poskytované vzdelávanie je v súlade so vzdelávacím programom a osnovami bežných ZŠ,
          • otvorená škola – žiak sa po zmiernení ťažkostí (na odporúčanie triedneho učiteľa, logopéda C ŠPP alebo na žiadosť zákonného zástupcu) môže kedykoľvek vrátiť späť na kmeňovú ZŠ, kde pokračuje v plnení povinnej školskej dochádzky,
          • škola je organizačnou zložkou Spojenej školy internátnej, Karola Supa 48, Lučenec.

Profil žiaka školy:

• dieťa so zdravotným znevýhodnením - dieťa s narušenou komunikačnou schopnosťou , vývinovými poruchami učenia
          •  dieťa so sluchovým postihnutím
          • dieťa  s ADHD, ADD (poruchy aktivity a pozornosti), nie s dominantnými poruchami správania!
          • dieťa s intaktným  intelektom.

Čo ponúkame:

• sme škola rodinného typu- menšie triedy= nižší počet žiakov v triede (max.10)
          • špeciálno-pedagogickú starostlivosť, logopedickú starostlivosť, psychologickú starostlivosť
          • triedy od prípravného ročníka až po 9.ročník;

- triedy prípravného až 3.ročníka sú na ulici Dr. Herza 6,

- 4.- 9 . ročník sa nachádzajú v budove  Spojenej školy internátnej na ul. Karola Supa 48, Lučenec

• žiaci majú v popoludňajších hodinách (14.00-15.00) PNV= prípravu na vyučovanie , t.j. s vychovávateľkou si zopakujú, čo sa naučili, napíšu si časť domácich úloh, pripravia sa na vyučovanie na nasledujúci deň
          • pre deti  dochádzajúce z väčšej vzdialenosti – možnosť týždenného  internátneho pobytu (internát je v budove na ul. Karola Supa 48, kam sa dochádza autobusmi MHD alebo peši)
          • špecializované učebne: lego učebňa, počítačová učebňa, psychomotorická herňa, muzikoterapeutická miestnosť, učebňa na vyučovanie cudzieho jazyka – angličtiny

Rozdelenie tried ZŠ pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou internátna, Ul.Dr. Herza6, Lučenec

Školský rok : 2019/2020

P.A-Mgr. Katriňáková, Mgr. Csobonyei

P.B- PaedDr. Salajová, Sekerešová

P.C- Mgr. Ondrušová, Hilšerová

P.D- Mgr. Mužíková, Bc. Domesová

1.A- Mgr. Pohorelcová, Bc. Šutarová

1.B-Mgr. Kyseľová, Kulišiaková

2.A- Mgr. Malatincová, Mgr. Kohútová

2.B- PhD. Novodomská, Imrovičová

3.A- Mgr. Klejová, Mgr. Egedová

Asistent uč. Bc. Šutarová – 1.A /SP žiaci/

Osobitosti:

• Vyučovací predmet ILI  ( Individuálne logopedické intervencie) - v prípravnom ročníku – 8 hodín, v ostatných ročníkoch - 5 hodín týždenne. Na týchto hodinách pracuje žiak s vyučujúcim logopédie individuálne, kým ostatní žiaci triedy pracujú s triednou učiteľkou, resp. s vychovávateľkou
          • Výcvik fonematického uvedomovania (v prípravnom ročníku)
          • Škola pozornosti (v prípravnom ročníku)
          • Tréning deficitných čiastkových funkcií (v prípravnom ročníku)
          • V šk. roku 2014/2015 sme začali aplikovať v prípravnom a v 1.ročníku prvky matematiky podľa Hejného.

Podmienky na prijatie dieťaťa do ZŠ pre žiakov s NKS internátnej:

• absolvovanie psychologického  a špeciálnopedagogického  vyšetrenia   (odporúčanie školského poradenského zariadenia - CŠPP, CPPPaP, S CŠPP; nestačí odporúčanie lekára alebo odborného  zamestnanca z rezortu zdravotníctva)
          • dovŕšenie veku 6 rokov
          • absolvovanie zápisu v bežnej (kmeňovej, spádovej) základnej škole.

Prípravný ročník

Deti, ktoré dosiahli vek šesť rokov a nedosiahli školskú spôsobilosť, môžu byť prijaté do prípravného ročníka.

Prípravný ročník je určený pre deti so zdravotným znevýhodnením – s narušenou komunikačnou schopnosťou alebo s vývinovými poruchami, ktoré vyžadujú špeciálno–pedagogické vedenie, pričom ich intelekt je v norme.
          Jeho  hlavnou úlohou je pomôcť dieťaťu dozrieť tak, aby bolo schopné riadne sa začleniť do vyučovania a zvládlo požiadavky prvého ročníka ZŠ. Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky.

Spôsob vyučovania v prípravnom ročníku je ovplyvnený  nedostatočnou zrelosťou žiakov – strieda sa pracovná a oddychová, relaxačná časť hodín. Postupne sa  vplyvom cielených cvičení  pracovná výdrž a pozornosť žiakov predlžuje, rozvíjajú sa všetky fyzické a psychické funkcie potrebné pre  zvládnutie 1.ročníka. Je to jedinečná príležitosť na prevenciu neskoršieho zlyhávania v bežnej škole pre nezrelé, rizikové deti.

Osobitosťou vyučovacieho procesu v prípravnom ročníku sú:

• individuálny prístup ku každému dieťaťu, pretože počet žiakov v triede nepresiahne počet 10
          • hodiny ILI ( individuálne logopedické intervencie ) - 8 hod. týždenne, na ktorých učiteľ pracuje s dieťaťom individuálne, kým vychovávateľ pracuje s ostatnými žiakmi triedy. Rodičia žiakov nemusia zabezpečovať inú  logopedickú starostlivosť svojho dieťaťa.
          • hodiny matematiky – sú zamerané na  formovanie návykov plánovania a kontroly, ktorá je založená na práci s číselným radom –„Škola  pozornosti“,
          • v šk. roku 2014/2015 sme začali aplikovať do vyučovania prvky matematiky podľa Hejného – podporuje v deťoch potrebu objavovať, experimentovať, učiť sa a komunikovať - žiaci na hodinách matematiky diskutujú, argumentujú, kreatívne objavujú vlastné cesty riešenia, neboja sa chyby, pretože s chybou pracujú, aby sa našlo správne riešenie,
          • hodiny slovenského jazyka, na ktorých sa venujeme nácviku fonematického uvedomovania ako rozhodujúceho predpokladu osvojenia si písanej reči dieťaťa. Jednoduchý a hravý prístup, ktorý ponúka a umožňuje dieťaťu zvládnuť pomerne náročnú fonematickú analýzu a syntézu slov = Tréning fonematického uvedomovania podľa  Eľkonina.

Vážení rodičia, v prípade, že má Vaše dieťa niektoré vyššie spomínané ťažkosti a Vy sa stále neviete rozhodnúť , či ho zaškolíte v našej ZŠ, neváhajte. Navštívte nás, radi Vám pomôžeme, poradíme, zodpovieme na Vaše otázky.

Mgr. Erika Tóthová

zástupkyňa riaditeľky

• Muzikoterapia MŠ
    • Týžden zdravej výživy - štvrtok