• Testovanie PISA

• 10.04.2024 15:33
      • Medzinárodné testovanie PISA
      • PISA je medzinárodná štúdia zameriavajúca sa na skúmanie úrovne funkčnej gramotnosti žiakov, ktorí vo väčšine zúčastnených krajín aktuálne navštevujú posledný ročník povinnej školskej dochádzky. Znamená to, že týmto žiakom sa už naskytuje minimálne teoretická možnosť ukončiť vzdelávací proces a vstúpiť na trh práce. Hociväčšina slovenských žiakov po ukončení povinnej školskej dochádzky pokračuje v ďalšom štúdiu, výsledky merania PISA nám od roku 2003 pravidelne, v trojročnom časovom odstupe, poskytujú príležitosť nahliadnuť na niektoré prvky slovenského vzdelávania a vyvolať verejnú diskusiu o tejto problematike. Výsledky štúdie nám však nemajú podsúvať riešenia národných vzdelávacích problémov, ale monitorujú jeho stav z jednej z možných externých perspektív. Testovanie prebieha výhradne elektronickou formou v troch stálych oblastiach: matematika, čítanie, prírodné vedy a jednej novej oblasti, ktorá je vyjadrením témy, ktorá je v spoločnosti ale i vo vzdelávaní aktuálna a jej obsah a rozsah nemožno stotožniť so žiadnou zo štandardných oblastí. V PISA 2025 pôjde o učenie sa v digitálnom svete a cudzie jazyky (Pozn. SR sa do testovania oblasti cudzích jazykov v tomto cykle merania nezapája). Jedna z troch stálych oblastí je v každom cykle hlavnou oblasťou, čo znamená, že tejto oblasti býva venovaná zvýšená pozornosť a okrem opakujúcich sa trendových úloh budú žiaci riešiť aj novovytvorené úlohy pre lepšie monitorovanie tejto oblasti. V PISA 2025 pôjde o prírodné vedy.

Meranie PISA sa na Slovensku realizuje v základných a špeciálnych základných školách, gymnáziách a stredných odborných školách, pričom cieľom je zabezpečiť, aby boli vo vybranej vzorke zastúpené všetky stupne vzdelávania, ktoré navštevujú 15-roční žiaci. Do pilotného merania PISA 2025, ktoré sa uskutoční v termíne 15.4.– 3.5.2024, budú zaradení všetci žiaci, ktorí navštevujú 7. a vyšší ročník a narodili sa v roku 2008.

Testovanie bude prebiehať elektronicky - online, predovšetkým na počítačoch, ktoré má škola k dispozícii pre potreby vyučovania. Na rozdiel od minulých cyklov štúdie, kedy testovanie prebiehalo offline, bude potrebné zvážiť aj spoľahlivosť internetového pripojenia v školách, ktoré budú súčasťou vzorky. To, či sú školské počítače a internetové pripojenie vhodné pre testovanie, budú môcť školy overiť testovacím softvérom, ktorý krajinám poskytuje medzinárodné centrum štúdie.

Vzhľadom k tomu, že PISA je medzinárodné meranie, aj termíny, ktorými sú krajiny viazané, do značnej miery určuje medzinárodné centrum štúdie. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že všetky krajiny dodajú potrebné podklady včas a výsledky merania z jednotlivých krajín budú k dispozícii včas na spracovanie. Podľa skúseností z predchádzajúcich cyklov tejto medzinárodnej štúdie predpokladáme nasledujúci priebeh merania: Január 2024: oslovenie vybraných škôl a potvrdenie účasti na pilotnom meraní PISA 2025 január 2024/február 2024: začiatok zberu údajov od škôl – predpokladaný termín testovania, zoznamy žiakov, ktorí vyhovujú požiadavkám merania (online formuláre s vysvetlivkami školským koordinátorom poskytne NIVaM) január/február 2024: začiatok zberu údajov z diagnostiky PC, zoznamov žiakov vyhovujúcich kritériám výberu (online formuláre s vysvetlivkami školským koordinátorom poskytne NIVaM) marec 2024: školenie školských koordinátorov s osobnou účasťou (pozvánku doručí NIVaM školským koordinátorom v dostatočnom časovom predstihu) 8. apríla – 12.apríla 2024: doručenie zásielky s prihlasovacími údajmi pre žiakov a riaditeľov do škôl 15. apríla – 3. mája 2024: pilotné meranie PISA 2025 - zber údajov v školách (škola si zvolí 1 – 2 dni v rámci uvedeného termínu, počas ktorých testovanie uskutoční)