• O nás

Čo chceš, aby deti vedeli, ukáž im to.

Čo chceš, aby deti robili, urob to sám pred ich očami.

Čo chceš, aby deti hovorili, hovor to sám v ich prítomnosti.“

Ján  Amos  Komenský

Materská škola pre nedoslýchavé deti v Lučenci bola zriadená pri ZŠI pre nedoslýchavých 01.septembra 1965, ako prvá na Slovensku.

Neskôr,  01. septembra 2001 bola do siete špeciálnych materských škôl zaradená aj  špeciálna materská škola pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou v Lučenci. Od 01. septembra 2012 nesie názov Špeciálna materská škola internátna.

Špeciálna materská škola internátna je organizačnou zložkou Spojenej školy internátnej. Je umiestnená v účelovej budove spoločne so základnou školou a školským internátom, v osobitnom trakte. Triedy sú vybavené moderným, variabilným a farebným nábytkom. Deti majú k dispozícii logopedické učebne, učebňu rytmicko-pohybovej výchovy, počítačovú miestnosť, telocvičňu, psychomotorickú miestnosť, lego herňu.

Špeciálna materská škola internátna, pracuje podľa Školského vzdelávacieho programu „ŠIKOVNÉ JAZÝČKY“ so zameraním na  správny rozvoj vnímania reči, porozumenia reči a jej produkcie. Deťom  od 3 rokov poskytujeme každodennú odbornú individuálnu logopedickú intervenciu, vykonávanú vlastnými špeciálnymi pedagógmi – logopédmi. Cieľom logopedickej intervencie je:

• rozvíjať aktívnu a pasívnu slovnú zásobu
            • rozvíjať poznávacie procesy
            • rozvíjať pamäťové schopnosti
            • rozvíjať jemnú a hrubú motoriku
            • nácvik fonematickej diferenciácie
            • nácvik fyziologicky správneho dýchania
            • rozvíjať motoriku artikulačných orgánov
            • vyvodzovanie, fixácia a automatizácia hlások
            • rozvíjať zrakové vnímanie, sluchové vnímanie a taktilno – kinestestické vnímanie
            • rozvíjať rytmické cítenie

V triedach pracujú pani učiteľky s maximálnym počtom 10 detí. Deťom sa poskytuje špeciálno -  pedagogická starostlivosť s ohľadom na ich individuálny rozvoj osobnosti. V rámci denných aktivít pri práci s deťmi používame moderné špecifické metódy a postupy. Komunikačná schopnosť dieťaťa je rozvíjaná stimulačnými programami, cielene a komplexne počas edukačných aktivít. Deti sa oboznamujú s prácou s počítačom, s interaktívnou tabuľou, zúčastňujú sa výletov, exkurzií, vychádzok do blízkeho okolia, divadelných predstavení a spoločných akcií s rodičmi.

Areál špeciálnej materskej školy sa nachádza v príjemnom prostredí s detským ihriskom a pieskoviskom.

V školskom roku 2014-2015 bolo vybudované ďalšie detské environmentálne ihrisko „Detský raj“, ktoré je vytvorené recykláciou starých pneumatík.

Vybavenie exteriéru poskytuje deťom možnosti športových aktivít pre pohybový rozvoj detí.

Špeciálna materská škola poskytuje poldennú a celodennú formu výchovy a vzdelávania. Zaškoľuje prednostne deti s pokračujúcim plnením povinného predprimárneho vzdelávania a deti s  povinným predprimárnym vzdelávaním. Ďalej sa pri rozhodovaní o prijatí do úvahy berú náležitosti uvedené v časti Zápis detí do MŠ.

Naša špeciálna materská škola je vhodná pre deti  s artikulačnými poruchami, deti nehovoriace, deti sluchovo postihnuté, deti s poruchami aktivity a pozornosti a deti s diagnózou autizmu.

Prevádzka ŠMŠ:

Denne: pondelok - piatok od 7.00 hod do 16.30 hod. Deti, majú možnosť aj týždenného  pobytu na našej ŠMŠI. Vo večerných hodinách sú v starostlivosti pomocných nepedagogických zamestnancov. V čase školských prázdnin je v materskej škole prevádzka podľa zisteného záujmu rodičov a so súhlasom zriaďovateľa.

Úhrada príspevkov za dochádzku :

• Za pobyt dieťaťa v špeciálnej materskej škole internátnej prispieva zákonný zástupca/rodič na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy, ktorá sa každoročne vypočítava vo výške 7,5 % zo sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa. Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
          • Ak sa dieťa v špeciálnej materskej škole internátnej stravuje, rodič alebo osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť uhrádza okrem príspevku v bode 1 aj výdavky na stravovanie dieťaťa.
          • Príspevok podľa bodu 1 sa neuhrádza za dieťa:
          • ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,
          • ak zákonný zástupca/rodič dieťaťa predloží riaditeľovi materskej školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi,
          • ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu,
          • príspevok v ŠMŠI na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa, ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom.

KONZULTAČNÉ  HODINY  UČITELIEK

ŠPECIÁLNEJ MATERSKEJ ŠKOLY INTERNÁTNEJ V ŠK. ROKU 2023/2024