• Otvorený list

Vážení rodičia,

dovoľte mi touto formou reagovať na list, ktorý bol doručený na moje meno. Formu otvoreného listu volím preto, lebo nevidím inú možnosť ako adresne vyjadriť svoj názor k vyjadreniam, ktoré doručený list obsahuje. Zároveň je mi veľmi ľúto, že nemôžem byť v svojej reakcii konkrétnejšia, nakoľko konkrétnych informácií nie je veľa.

Viem, že doba bola a stále je pre mnohých náročná a zaťažujúca. Mnohé z toho, čo nás sprevádzalo týmto školským rokom, sa dialo inak, ako sme chceli, a inak v porovnaní s tým, aké boli naše aj Vaše predstavy. Som presvedčená, že tzv. „bežný“ školský rok a „bežný“ chod školy by bol pre nás všetkých prijateľnejší, príjemnejší a najmä funkčnejší. Mnohé sa dialo v záujme ochrany zdravia Vašich detí a zároveň aj našich zamestnancov, aby sme dokázali udržať prevádzku školy a aby Vaše deti mohli chodiť do školy. S výnimkou náročného obdobia v januári sa nám to aj darilo – aspoň v porovnaní s ďalšími školami. Cenou za to boli rôzne obmedzenia, ktoré sa týkali najmä vstupu do školy. V prípade našej krásnej historickej budovy v centre mesta sa v tejto dobe naplno prejavila jedna jej obrovská nevýhoda, a to vstup priamo do budovy školy z ulice. Táto budova nemá pri svojom vstupe žiadny dvor ani nádvorie a z dôvodu rekonštrukcie dvora, na ktorý sa tiež možno dostať iba prechodom cez budovu, nebolo možné využívať ani tento dvor. Sme jediná školská budova v meste, ktorá má tento problém. Skĺbiť hygienicko-epidemiologické opatrenia s našimi podmienkami nebolo jednoduché ani pohodlné. Preto si veľmi vážim pochopenia zo strany Vás, rodičov, ktoré ste prejavili.

Uplynulé mesiace ovplyvnili aj spôsob vzájomnej komunikácie s Vami, rodičmi. Aj tam sa prejavili dôsledky obmedzení a komunikácia sa často presunula do virtuálneho alebo telefonického priestoru. Napriek tomu by som rada verila tomu, že ste mali možnosť svoje problémy prekonzultovať s učiteľmi alebo s vychovávateľmi Vašich detí. Aj ja som sa po telefonickej dohode s niektorými rodičmi detí či klientov osobne stretla. V ústrety sme Vám vychádzali napr. aj pri odovzdávaní AG testov – na  rozdiel od iných škôl sme nemali presne stanovený deň a čas a na odovzdaní sme sa s Vami vedeli dohodnúť. Sme si vedomí toho, že najmä rodičia našich nových žiačikov by sa veľmi radi oboznámili s prostredím triedy a školy. V niektorých triedach po dohode s triednymi učiteľmi už sa v marci začali pomaličky rozbiehať stretnutia rodičov spôsobom, ktorý sa nám javil ako možný. V apríli sa spôsob nášho vzájomného kontaktu dostal bližšie smerom k tomu bežnému a mnohé triedne schôdzky prebehli bežným spôsobom.

K ďalším častiam doručeného listu sa mi nevyjadruje ľahko. Ak vidíte nejaký problém, ktorý sa Vám ukazuje v súvislosti so školou, je potrebné to riešiť a zistiť dôvod. Je potrebné rozprávať sa nie len s dieťaťom, ale určite aj s učiteľom a vychovávateľom, prípadne so spolužiakmi, pretože oni sú tí, ktorí sú spoločne v triede. Oni vedia, ako to tam funguje. A iste by nebolo v poriadku, ak sa by sa dialo niečo, čo narušuje dobrú klímu v triede aj v škole. Okrem rozhovorov existuje aj dotazníková metóda, ako zistiť atmosféru v triede. Pomôcť môže aj školská psychologička. Úprimne by som bola prekvapená zo zistenia, že tu vládne nejaká nepohoda. Meno školy vybudovali učitelia a vychovávatelia, ktorí tam pracujú dlhé roky. Je to vizitka ich práce, ich prístupu k deťom aj k rodičom. Rovnako ako Vy, rodičia, sú aj oni z celej niekoľkoročnej situácie unavení, ale napriek tomu som presvedčená, že svoju prácu vykonávajú stále kvalitne, zodpovedne a s láskou.

Svojich kolegov som s obsahom listu oboznámila a spoločne sme sa dohodli na ďalšom postupe.

V Lučenci, 27. 4. 2022                                                                      PhDr. Lenka Hricová