Ospravedlňovanie detí a žiakov

Oznam

Vážení rodičia,

na základe Vašich podnetov o problémoch s ospravedlňovaním vymeškaných hodín detským lekárom sme so žiadosťou o vyjadrenie oslovili MUDr. Elenu Prokopovú, hlavnú odborníčku Ministerstva zdravotníctva SR na pediatriu a členku Konzília odborníkov.

Vo svojom vyjadrení MUDr. Prokopová zdôraznila dôležitosť informovania ošetrujúceho detského lekára o ochorení, resp. karanténe Vášho dieťaťa. Lekár Vášho dieťaťa musí byť o tejto skutočnosti informovaný od začiatku – musí mať vedomosť, že dieťa chýba v škole z dôvodu choroby, resp. karantény. Neznamená to, že dieťa musí byť v ambulancii vyšetrené – zákonný zástupca informuje lekára o zdravotnom stave dieťaťa (mailom, telefonicky, smskou). Po ukončení môže lekár zaslať Potvrdenie o chorobe zákonnému zástupcovi tiež mailom. Fyzicky sa vyšetrujú iba deti, u ktorých je to potrebné – a o tom rozhodne lekár.

Dieťa, ktoré je v izolácii (s potvrdeným ochorením PCR alebo AG testom – nie samotestom!), je z medicínskeho hľadiska považované za choré. Na dištančné vzdelávanie sa pripája (alebo vypracúva pracovné listy) podľa svojho zdravotného stavu – ak sa teda stane, že sa necíti dobre, má príznaky viac ako päť dní, tak mu lekár vystaví Potvrdenie o chorobe. Ale to iba v prípade, ak ste lekára hneď na začiatku informovali. Ak lekára bezodkladne neinformujete, ten neberie spätne do úvahy predchádzajúce dni a vychádza z Usmernenia ministra školstva, že zákonný zástupca môže ospravedlniť päť po sebe idúcich vyučovacích dní. Ak sa dieťa potom cíti dobre a pripája sa po celú dobu karantény (alebo iba s výnimkou niekoľkých dní), Potvrdenie od lekára nepotrebujete. Dni neúčasti viete ospravedlniť aj sami, pretože sa „zmestíte“ do povolených piatich dní.

Dieťa, ktoré má výnimku z karantény (= nie je v karanténe), sa musí zúčastniť dištančného vyučovania. Nie je choré, „chodí“ teda do školy. Poprípade sa zúčastňuje prezenčného vyučovania v škole, ak je toto realizované. Nárok na Potvrdenie o chorobe toto dieťa nemá.

Rovnaký postup pri ospravedlňovaní sa uplatňuje u detí v MŠ, ktoré absolvujú povinné predprimárne vzdelávanie alebo pokračujúce predprimárne vzdelávanie (škôlka je pre nich povinná). Rozdiel je iba v tom, že zákonný zástupca môže ospravedlniť až sedem po sebe idúcich „vyučovacích“ dní.

V Lučenci, 2. 11. 2021                                                                               Vedenie školy